Już drugi raz nasza szkoła przystąpiła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu !

9 lutego 2021 r. to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. To właśnie wtedy w około 100 państwach na całym świecie będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
DBI 2021 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

W związku z trwającą pandemią COVID-19 i prowadzonym w szkołach nauczaniem zdalnym z wykorzystaniem wszelkich środków technologii komputerowej, szczególną uwagę chcemy skupić na wykorzystaniu potencjału Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa on-line, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.

Zapraszamy wszystkich do działań na rzecz świadomego korzystania z Internetu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na poszanowanie drugiej osoby, budowanie pozytywnych relacji nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także w Internecie, czyli na płaszczyźnie wirtualnej poprzez e-komunikację, e-czaty, e-naukę i e-rozrywkę itp.. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury, uczenie krytycznego myślenia i właściwego korzystania z zasobów jakie oferuje nam sieć.

 Działania zrealizowane w naszej szkole

  1. Przeprowadzenie przez pedagoga szkolnego zajęć stacjonarnych w klasach 1 – 3  oraz zdanych w klasach 4 – 7 na temat : bezpieczeństwa w Internecie, sposobów spędzania wolnego czasu bez mediów cyfrowych, uzależnienia od smartfona, higieny cyfrowej.
  2. Przeprowadzenie godzin wychowawczych nt. zagrożeń w Internecie.
  3. Wykonanie plakatów i prac plastycznych w klasach 1-3 oraz na świetlicy szkolnej promujących sposoby spędzania wolnego bez mediów.
  4.  Zorganizowanie projektu edukacyjnego w klasach 4-8 pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
    Uczniowie najchętniej  wykonywali to zadanie w formie prac plastycznych oraz graficznych.  Z przygotowanych projektów powstała w szkole wystawa prac, którą mogą oglądać młodsi koledzy i koleżanki i pozyskiwać z nich cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.
  5.  Wykonanie gazetki informacyjnej na szkolnej tablicy ogłoszeń.
  6. Przygotowanie i udostępnianie materiałów dla rodziców, wychowawców i nauczycieli.

Polecamy strony internetowe: Materiały edukacyjne – Materiały multimedialne – Owce w sieci | SaferInternetdbi.plsieciaki.plsaferinternet.plnask.plfdds.plfundacja.orange.pl

Na stronie dbi.pl w menu Materiały edukacyjne oraz  Kampanie społeczne SaferInternet znajdziecie wiele ciekawych materiałów. Koordynator  akcji: Karolina Grygiel Wiersz napisany z okazji DBI 2021 przez ucznia klasy IV

Karol Zasadni - uczeń kl. 4 naszej szkoły napisał wiersz z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu pt. "Bezpieczeństwo w sieci"

Drodzy Państwo, Drogie Dzieci, 
 Opowiem Wam dziś o sieci. 
 Zapewne niektórzy wiecie 
 Jak serfować w Internecie. 
 Po pierwsze trzeba być czujnym, 
 Nie wierzyć we wszystkie bujdy. 
 Uważaj na to co publikujesz 
 I obcym ludziom pokazujesz. 
 Nie przekazuj swoich danych, 
 Żeby nie być oszukanym. 
 Wystrzegaj się hakerów, 
 Bo takich jest wielu,  
 Oni wszystkich obserwują, 
 Naiwnych wykorzystują. 
 Świat w Internecie jest niezbadany, 
 Nie wiemy z kim do czynienia mamy. 
 Jak się umówisz z kimś na spotkanie 
 Dobrze przygotuj się wcześniej na nie, 
 Poproś rodzica by poszedł z Tobą 
 Gdy chcesz się spotkać z obcą osobą. 
 Jak chcesz kupić jakiś przedmiot 
 To musisz pamiętać jedno: 
 Nie kieruj się tylko reklamą, 
 Skonsultuj zakupy z mamą. 
 Wszystkie te zasady w głowie miej 
 Bo wtedy Internet jest okey. 

Dzień Bezpiecznego Internetu