Świąteczny okres to jeden z najpiękniejszych momentów w ciągu roku. Migające światełka na choince, aromatyczne potrawy i zapach korzennych przypraw. Ale najważniejszy w tym wszystkim jest ten czas spędzony z rodziną i najbliższymi. Okres poprzedzający święta jak i same święta wiążą się z wieloma tradycjami między innymi z pieczeniem pierniczków. Podobno tradycja pieczenia pierników sięga odległych lat i pierwotnie przysmak ten nie był tylko słodkim deserem, ale znajdował swoje zastosowanie np., jako lek na przeziębnie, dzięki zawartości przypraw korzennych oraz pieprzu. To właśnie od staropolskiego słowa „pierny” pochodzi nazwa piernik.

                    Nie da się ukryć, że pierniki są symbolem Świąt Bożego Narodzenia oraz całego grudniowego miesiąca. Te małe pachnące korzennymi przyprawami ciasteczka przypominają nam, jak ważna jest dla nas wszystkich tradycja, którą należy pielęgnować. Dlatego panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Cieniawie zorganizowały 23 i 25 listopada w świetlicy wiejskiej warsztaty, podczas których wspólnie z dziećmi z młodszych klas i oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Cieniawie piekły i dekorowały pierniczki. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji wspólnego pieczenia pierników. Dzieciaki były zachwycone. Spod rąk małych cukierników wyszły prawdziwe dzieła sztuki – przepiękne pierniczki, które mogły zabrać do domu i podzielić się ze swoimi najbliższymi. Dekorowanie pierniczków to świetna zabawa!

               Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny. Już od dzieciństwa kojarzy się nam z rodziną, choinką, prezentami i kolędami. Jednak w obecnym czasie zapominamy o najważniejszym, wyjątkowym czasie adwentowym. Wszyscy popadamy w szał zakupów i przygotowania. Obecnie wśród społeczeństwa wzrasta anonimowość, izolacja i samotność. Natomiast poczucie solidarności i wspólnoty zanika. Czas adwentu to idealny moment na wyciągnięcie ręki w kierunku drugiego człowieka. To również idealny czas, aby się zastanowić, w jaki sposób chcesz tak naprawdę spędzić ten długo oczekiwany okres ze swoimi najbliższymi – rodziną.

„Piernikowe szaleństwo” – warsztaty pieczenia i zdobienia pierników.