3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Niepełnosprawni są wśród Nas”. Spośród dostarczonych prac jury konkursowe wyłoniło zwycięzców, którym zostały przyznane nagrody plastyczne:

Miejsce I Joanna Ząber

Miejsce II Anna Janus

Miejsce III Filip Różycki

Wyróżnienie Patryk Ząber

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac konkursowych.

W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami – powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Co nas łączy? Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym członkiem.

Dlatego tak ważna jest integracja, solidarność, szeroko rozumiana dostępność. Bardzo często nie mamy wpływu na stan zdrowia i sprawność – mamy jednak wpływ na to, jak nasza rzeczywistość i przestrzeń publiczna jest dostosowana do potrzeb wszystkich obywateli. Mówimy zarówno o barierach architektonicznych, jak i tych w naszych głowach. Niepełnosprawność nie powinna wykluczać i robimy co w naszej mocy, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym możliwym polu. 

WSPÓLNIE MÓWMY O SZACUNKU WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH!

Filmy edukacyjne:

źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych