Dziadkowie, zaraz po rodzicach, są najważniejszymi osobami w życiu dzieci. Jeśli tylko nie będziemy przeszkadzać, wnuki dostaną od swoich dziadków wiele dobrego. Zabiegani, zapracowani rodzice często nie mają czasu, by z pełnym zaangażowaniem obejrzeć każdy listek na spacerze, obserwować chmury na niebie, czy zagnieść ciasto na pierogi z serem. A dziadkowie – tak. Obdarzają swoich wnuków bezwarunkową miłością, poświęcają im dużo uwagi i czasu, godzinami potrafią wysłuchiwać miliony pytań, chętnie dzielą się swoimi zainteresowaniami, swoją mądrością i doświadczeniem, stają się skarbnicą wiedzy o życiu i relacjach międzyludzkich. Obcowanie ze starszymi osobami uczy też dzieci naturalnego porządku świata, tego, że się starzejemy, czasem chorujemy, w końcu musimy również pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego. Dziecko oswaja się z tymi procesami a także uczy tolerancji dla starości czy słabości. Dziadkowie zapewniają ciągłość rodzinną. Mogą opowiedzieć wnukom o swoim dzieciństwie, o swoich rodzicach o ich pradziadkach. Wiedza na temat własnych korzeni jest bardzo ważna i interesująca, a także buduje poczucie wspólnoty, przynależności. Dla starszych dzieci na pewno ciekawe będą historie o tym, jak żyło się dawniej, kiedy np. nie było jeszcze gier komputerowych ani telefonów komórkowych.

                Dlatego uczniowie klasy II SP z Cieniawy mogli spotkać się na zajęciach literacko-plastycznych z okazji zbliżającego się „Dnia Babci i Dziadka”, zorganizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Cieniawy. Wysłuchali fragmentu książki Marka Michalaka zatytułowanej „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, historii o miłości między matką a córką. Dzieci wypowiadały się, jaką rolę odgrywają Dziadkowie w ich życiu, że po rodzicach są najważniejsi. Usłyszeli też wypowiedź osoby dorosłej, która napisała o swojej babci, jaka była, jak wyglądała i czym się interesowała. Potem to oni opisywali swoich Dziadków. Na koniec zrobili dla nich małe upominki: laurkę z biedronką, ozdobny bukiet kwiatów, kolorowe kwiatki. Dziękujemy bardzo pani mgr Renacie Michalik, za umożliwienie zorganizowania zajęć z dziećmi.

Foto i tekst: KGW w Cieniawie


Serdeczne podziękowania dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich za kolejny już raz podjętą inicjatywę przygotowania i przeprowadzenia niezwykle ciekawych i pouczających zajęć dla uczniów naszej szkoły.


„Moi Dziadkowie – rola babci i dziadka w życiu dziecka” – zajęcia literacko-plastyczne