Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa, stąd nacechowane jest radością i obchodzone bardzo uroczyście. Obfituje w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest do dzisiaj kultywowana, a część coraz bardziej zanika.

                  Koło Gospodyń Wiejskich z Cieniawy 31 marca przeprowadziło warsztaty wielkanocne dla klasy III Szkoły Podstawowej, zatytułowane „Baranek, zajączek – Idą Święta! ”.

Zajęcia wielkanocne dają nam niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do Świąt Wielkiej Nocy i stworzenia dekoracji idealnej na tę okazję. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmentu z Pisma Świętego od Ostatniej Wieczerzy po Zmartwychwstanie Jezusa, potem wykonywały zadania. Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, tradycyjna wielkanocna święconka, Msza Rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane wielkanocne obyczaje.

Na koniec dzieci zrobiły baranki, zajączki i kurki z kolorowego papieru. Takie zajęcia rozwijają u dzieci zdolności plastyczne i manualne, za pomocą różnorodnych materiałów plastycznych, co wspaniale pobudza wyobraźnię i angażuje do wspólnej aktywności. Dziękujemy bardzo pani mgr Halinie Jasińskiej i wszystkim uczestnikom.

Bardzo dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za piękną inicjatywę.

„Baranek, zajączek, kurka – Idą Święta !” – zwyczaje i obyczaje panujące w naszym regionie.