„Zainwestuj w naszą planetę” – to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Z Matką Ziemią świętujemy po raz 53.

Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń. Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, poprzedził Tydzień Ziemi, który trwał od 14 kwietnia.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Obchody Dnia Ziemi został zainicjowany w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.

Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.

Dzień Ziemi a ochrona środowiska

Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań. Te działania są widoczne na dołączonej fotorelacji, gdzie uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wyruszyli różne przysiółki Cieniawy, aby tam pozbierać pozostawione na poboczach śmieci.

Chociaż od wielu lat wdrożony jest w naszej gminie sprawnie działający system odbierania i gospodarowania odpadami, jak widać świadomość części mieszkańców wioski (dzieci czy dorosłych) na temat ochrony środowiska jest jeszcze bardzo niska. Inicjatywy tego typu wydają się być zatem bardzo potrzebne, a wręcz konieczne, aby uwrażliwiać na problem wyrzucania śmieci „za siebie” od najmłodszych lat!!!

Światowy Dzień Ziemi