Święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia najbardziej wyjątkowymi Świętami w roku. Ten niezwykły, zimowy czas przepełnia rodzinne ciepło, miłość i nieuchwytna magia. Adwent jest czasem radosnego i refleksyjnego oczekiwania, który rozpoczyna się cztery niedziele przed 24-tym grudnia. Tradycyjnym symbolem tego okresu jest wieniec adwentowy wykonany najczęściej z gałązek drzewa iglastego, na którym są umieszczone cztery świece, w każdą niedzielę Adwentu zapalamy jedną. Warto pamiętać, że świąteczne atrybuty to nie tylko piękne dekoracje, ale przede wszystkim symbole światła, nadziei i życia.

              Święta Bożego Narodzenia mają swoją symbolikę, część obrzędów odeszła w zapomnienie, ale wiele przetrwało do dziś. Różnią się od siebie w zależności od kraju, regionu, a nawet rodzinnych zwyczajów, pielęgnowanych z dziada pradziada. Dlatego warto stworzyć własną wyjątkową tradycję…. Początkiem celebrowania Świąt Bożego Narodzenia jest Wieczerza Wigilijna, wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy. To wtedy na stole pojawia się dwanaście potraw. Dlaczego dwanaście, każdy z nas wie, że liczba ta symbolizuje 12 apostołów, uczniów Jezusa. Bożonarodzeniową tradycją jest przygotowanie dodatkowego nakrycia przy stole, które przeznaczone jest dla niespodziewanego wędrowca, który może zapukać do naszych drzwi. Bardzo popularnym zwyczajem jest sianko włożone pod obrus, które upamiętnia żłobek, miejsce narodzin Jezusa. Ważnym zwyczajem jest dzielenie się opłatkiem – symbolizuje wdzięczność, pokój i przebaczenie. To wtedy składamy sobie życzenia. Ubieranie choinki czy śpiewanie kolęd łączy całą rodzinę, tworzy wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę.

               Niech te chwile będą wyjątkowe, spędź je w gronie najbliższych. Wyłącz telewizor, komputer i telefon – niech najpiękniejsze kolędy zabrzmią w naszych sercach. A co najważniejsze – nie gońmy i nie prześcigajmy się w pomysłach na prezenty. Poświęćmy jeden wolny dzień na to, by samemu je stworzyć – niech dzieci staną się Mikołajami dla swych rodziców, a rodzice wyjątkowymi Gwiazdkami dla swych pociech. Własnoręcznie, a może nawet w ukryciu zrobiony drobiazg ma większą moc niż wartość pieniądza. Podarunek ofiarowany prosto z serca z wielkim uśmiechem na twarzy – wywoła uśmiech. Prezentem może być też krótkie słowo „ przepraszam” wypowiedziane wobec najbliższych.

                Dzieci z klasy I SP z Cieniawy mogły uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich zatytułowanych „Magia Świąt – zwyczaje, symbole, opowieści”. Wysłuchały opowiadania o narodzinach Jezusa – króla żydowskiego, dowiedziały się, kto odwiedził Go w stajence, kto przybył ze Wschodu i jakie dary przekazali Mędrcy dzieciątku. Spotkanie odbyło się 6 grudnia, w dniu, kiedy Święty Mikołaj odwiedza z prezentem każde dziecko. I tak było dzisiaj. Pojawienie się Mikołaja wzbudziło wśród naszych pociech ogromne wzruszenie, a otrzymane prezenty wywołały uśmiech na ich twarzach. Dzieci w tym dniu robiły ozdoby: choinkę, renifera, aniołka i gwiazdkę. Otrzymały też małe upominki, które przygotowały panie z Koła. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom, ale przede wszystkim pani
mgr Stanisławie Barłóg za możliwość przeprowadzenie warsztatów i spędzenia czasu z dziećmi.

Tekst i foto: KGW

Wyrazy podziękowania należą się również wspaniałym i kreatywnym Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Mikołajowi!!!

„Magia Świąt – zwyczaje, symbole, opowieści” – zajęcia w kl. I zorganizowane przez KGW